Ceviz fidanı yetiştiriciliğine başlayan kişilerin en çok merak ettikleri konu olan mavi sertifikalı ceviz fidanı ve sarı sertifikalı ceviz fidanı dikkat edilmesi gereken bir konudur.

mavi-sertifikali-ceviz-fidani-sari-sertifikali-ceviz-fidani

Sarı Sertifika ve Mavi Sertifika Arasındaki Fark Nedir?

Çünkü sarı sertifikalı ceviz fidanlarının ekilmesi gereken alanlarda damızlık parseli zorunlu değildir. Ancak mavi sertifikalı ceviz fidanı ekilecekse damızlık parseli zorunlu hale gelir ve üniversitelerce denetlenen ve temin edilen özel aşılarla hastalıklar bu fidanlara verilmelidir. Bu yüzden sertifikalar üretim yapılacak olan arazinin özelliklerini şart koşan yapıya göre değişkenlik gösterir. Ayrıca devlet teşvikleri konusunda da, mavi sertifikalı ceviz fidanı 350 liraya varan desteklerle desteklenmektedir. Sarı sertifikalı ceviz fidanlarında da bu miktar 150 lira ile sınırlı kalmaktadır.

Tabi bu şartlar altında mavi sertifikalı ceviz fidanı kullanılarak üretilen cevizler daha kaliteli olacak ve bu cevizlerden elde edilen cevizler daha yüksek fiyatlarla satılacaktır.

3 NOLU MAVİ SERTİFİKALI DAMIZLIK PARSELİMİZ
3 NOLU MAVİ SERTİFİKALI DAMIZLIK PARSELİMİZ

Mavi Sertifika için Damızlık Parseli Neden Önemli?

Sertifikasyon sisteminde 3 nolu parsel olarak adlandırılan ve resmi bir sertifikasyon sistemi olan mavi sertifikalı fidanlar, hastalıklardan arı bir şekilde alınmakta ve üretim alanlarının belirli bir sayıdan fazla olmaması koşullandırılmaktadır.

Bu açıdan önemli bir detay olan sertifika sistemi, üretilecek olan ürünün verimliliği ve arazinin özelliği dikkate alınarak detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Damızlık parsel için belirli bir kapasite raporu düzenlenerek, klonlanabilecek maksimum ağaç miktarı da belirlenmektedir.

Mavi sertifikalı ceviz fidanı satan firmalar arasında olan şirketimiz Güven Fidancılık bölgemizdeki ceviz fidanı yetiştiricileri arasında sınırlı sayıda bulunan mavi sertifikalı damızlık parseline sahip olup mavi sertifikalı chandler ceviz fidanı satışlarını sürdürmektedir. Bursa, Denizli gibi batı illerin yanı sıra Ağrı, Kars, Iğdır gibi doğu bölgeler dahil her yere mavi sertifikalı ceviz fidanı dikilebilir.

3 NOLU DAMIZLIK PARSELİMİZDEKİ AŞILI FİDANLAR
3 NOLU DAMIZLIK PARSELİMİZDEKİ AŞILI FİDANLAR

Mavi Sertifikalı Ceviz Fidanı Siparişi

Sizde devletimiz tarafından dönümüne 280 TL yüksek devlet hibe desteği sunan mavi sertifikalı ceviz fidanı sipariş vermek yada bilgi almak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçiniz.

GÜVEN FİDANCILIK — HÜSEYİN KARGI – 0533 662 60 64

mavi-sertifikali-fidanlar
MAVİ SERTİFİKALI CHANDLER CEVİZ FİDANI ANAÇ TESİSİMİZ